حلقه ازدواج
حلقه ازدواج
28 فوریه 2019
انتخاب آرايشگاه عروس
انتخاب آرايشگاه عروس
28 فوریه 2019
نمایش همه

گيفت عروسي

گيفت عروسي

از روان نیوش دیدن کنید

2-min

گيفت عروسي يا همان هديه ي عروسي، در واقع يك كادوي كوچك است كه در روز عروسي به رسم يادبود از طرف عروس و داماد به مهمان ها داده ميشود. معمولا گیفت عروسی را بعد از مراسم عقد به مهمان ها می دهند، اما میتوانید گیفت را در انتهای جشن عروسی که مهمان ها برای تشکر و خداحافظی نزد شما می آیند به آنها بدهید.

هديه دادن

معمولا عروس و داماد به دو منظور به مهمان ها گيفت عروسي ميدهند، يك اين كه از حضور مهمان ها توي مراسم جشن عروسيشان قدرداني و تشکر كنند و دليل دوم اين است كه به هر كدام از مهمان ها يادبودي از مراسم عروسيشان هديه بدهند تا آن در سال هاي آينده هميشه يادآور تاريخ و خاطره ي خوش عروسيشان باشد. به همین دلیل است که اکثر اوقات گیفت را فقط به مهمان های نزدیک می دهند.

برای آشنایی بیشتر با آداب و رسوم مراسم عقد میتوانید مقاله ی تشریفات مراسم عقد را مطالعه کنید.

گيفت عروسي

انواع گيفت عروسي

در واقع گيفت عروسي ميتواند هرچيزي باشد، هيچ قانون خاصي هم ندارد و شما ميتوانيد بر حسب سليقه و خلاقيت خود هر چيزي را كه دوست داريد به مهمان هايتان هديه بدهيد. ما در اينجا فقط به منظور آشنایی بیشتر چند دسته بندي برای انواع گيفت ذكر ميكنيم تا بتوانید از آنها ایده بگیرید.

 • بعضي گيفت ها به صورت نمادي از يك معنا هستند، معناها همیشه برای انسان یادآور نکاتی مثبت و شیرینی از زندگی بوده و به همین دلیل ناخوداگاه احساس خوبی در ما ایجاد میکنند. مثل گياهان كوچك انگشتي كاشته شده در گلدان هاي بسيار ريز كه ميتواند معناي زندگي، نشاط و زايش باشد، بذر گیاهان داخل یک ظرف تزئین شده که کاشتن آنها مانند گیاهان نماد زندگی و زایش هستند يا مانند نقل، قند و عسل كه نماد شيريني و شيرين كامي ست و یا مثل گندم و برنج که نمادی از برکت هستند.
 • بعضي از گيفت های عروسي وسايل كاربردي و قابل استفاده براي مهمان ها هستند، خیلی از عروس ها امروزه به دنبال هدیه دادن گیفت های کاربردی بوده چرا که اعتقاد دارند مهمان ها با استفاده از آن گیفت حس خوبی تجربه میکنند. مثل لاك ناخن براي خانم ها، يا كوكي و شكلات و كاپ كيك تزئين شده به شكل عروس و داماد كه ميتواند خورده شود یا مثل قاب عکس کوچکی که مهمان ها بعدا میتوانند عکس خودشان در عروسی را در آن قاب کنند.
 • بعضي از گيفت ها فقط به صورت تزئيني و دكوري بوده كه يادآور خاطره ي مراسم عروسي دو زوج هستند، مثل گل هاي كاغذي يا پارچه اي تزئين شده با مروارد و روبان و… يا مثل شيشه هاي كوچك تزئيني با نقل و گل خشك و عكس عروس داماد و… یا مانند مجسمه های کوچکی به شکل پرنده یا فرشته و… این نوع گیفت ها بیشتر تزئینی بوده و جنبه ی زیبایی دارند.
گيفت عروسي

ويژگي گيفت عروسي

معمولا گيفت هاي عروسي دو ويژگي مشترك دارند.

 1. اول اين كه در سايز كوچك جيبي هستند و وزن زیادی هم ندارند تا راحت قابل حمل بوده و مهمان ها بتوانند آن را در طول عروسي نگه داشته و شب با خود به منزل ببرند، چرا که اگر گيفت عروسي سنگین یا دست و پا گیر باشد، احتمالا مهمان ها آن را یک جا میگذارند و می روند و این اصلا حالت خوشی ندارد.
 2. دوم اين كه معمولا روي همه گيفت ها تاريخ عروسي و اسم عروس و داماد ذكر ميشود تا همیشه يادآور خوبي از شما و مراسمتان باشد و همیشه با دیدن آن تاریخ مراسم شما یاداوری شود.

نحوه ي انتخاب گيفت عروسي

در اینجا به مواردی در جهت انتخاب گيفت عروسي اشاره میکنیم. شما ميتوانيد بر اساس سليقه ي شخصي خود، بودجه انتخابیتان، نوع و سن مهمان هایی که دعوت میکنید، ميزان زمان و حوصله ي خود قبل از عروسي انواع گيف ها را انتخاب كنيد.

 • سليقه ي شخصي: مهم ترين مورد در انتخاب نوع گيفت عروسي، سليقه ي عروس و داماد است، اين كه دوست دارند چه هديه اي از خود به مهمان ها به يادگار بدهند. بعید است که کسی چیزی را که خودش دوست ندارد به کسی هدیه بدهد و گيفت عروسي هم از این قاعده مستثنی نیست.
 • بودجه: معمولا گيف ها قيمت بالايي نداشته و فقط هديه هاي كوچكي به رسم يادگار هستند، اما به هر حال اين شماييد كه تصميم ميگيريد چه ميزان براي اين مورد هزينه كنيد. پس بهتر است اول بودجه ای برای این کار انتخاب کنید سپس متناسب با آن گیفت عروسی را تهیه کنید.
 • نوع و سن مهمان ها: شما بهتر ميدانيد كه مهمان هايی که در عروسیتان دعوت میکنید در چه رده ي سني هستند، چه سليقه اي دارند، چه آداب و رسوم يا فرهنگ خاصي در فامیل شما وجود دارد و مواردي از اين قبيل. درست است كه هيچ وقت نميتوان بر اساس سليقه ي همه اطرافيان رفتار كرد، اما با توجه به شناخت كلي اي كه از مهمانهايتان داريد ميتوانيد كادوي خاصي را برايشان در نظر بگيريد. مثلا اگر اکثر مهمان هایتان جوان و خانم هستند هدیه دادن لاک میتواند جذاب باشد، در صورتی که اگر اکثر مهمان ها مسن باشند شاید این هدیه چندان جالب به نظرشان نیاید.
 • زمان و حوصله ي شما قبل از عروسي: همه ما ميدانيم كه قبل از عروسي روزهاي شلوغ و پر مشغله اي خواهيم داشت، اينكه چقدر زمان براي تهيه يا ساخت گيفت ها داريد ميتواند عامل مهمي در انتخاب نوع گيفت باشد. به خاطر داشته باشید که اگر تشریفات عروسی خوبی انتخاب کنید، میتوانید مسئولیت طراحی و تدارک گیفت را به آنها بسپارید و خیال خودتان را از این بابت راحت کنید.

تشریفات پیوگانی از صفر تا صد مراسم شما را برنامه ریزی و اجرا میکند، در خصوص مشاوره ی رایگان میتوانید با ما تماس بگیرید.

نحوه ي تهيه

شما ميتوانيد گيفت عروسي را خودتان درست كنيد، يا به كساني كه طراح و سازنده ي گيفت عروسي هستند سفارش بدهيد و يا از گيفت هاي موجود در بازار خريداري كنيد یا این کار را به عهده ی تشریفات عروسی خود بگذارید.

 • اگر خودتان گيفت ها را درست ميكنيد بايد ابتدا طرح و ايده ي كلي را داشته باشيد و سپس موارد لازم را جهت ساخت گيفت از بازار تهيه كنيد و شروع كنيد به ساختن گيفت ها. به این صورت شما خودتان با عشق ميتوانيد تك تك هديه ها را درست كرده و از خود خاطره اي به جا بگذاريد.
 • براي سفارش گيف به طراحان گيفت، ميتوانيد ابتدا مدل هاي موجود آنها را ببينيد و با كمي تغيير نسبت به سليقه ي خود، تعداد لازم را سفارش دهيد. اين افراد را در بازار، وبسايت ها و فضاهاي مجازي ميتوانيد پيدا كنيد.
 • به منظور خريد گيفت هاي آماده ميتوانيد به مغازه هاي موجود رفته و گيفت مورد نظر خود را انتخاب كنيد و به تعداد دلخواه از آن بخريد، تنها كاري كه لازم است بعد از خريد انجام دهيد اين است كه اسم عروس و داماد و تاريخ مراسم را به گيف هاي آماده اضافه كنيد.
 • تعداد کمی از تشریفات های عروسی هستند که به طراحی و اجرای تمامی نکات و ریزه کاری های عروسی میپردازند، با این حال اگر با این تشریفات ها سر و کار دارید بهترین راه این است که طراحی و تدارک گیفت خود را به آنها بسپارید چرا که آنها طراح کل مراسم عروسی شما بوده و میتوانند گیفت را با هماهنگی بیشتر با کل مراسمتان (مثلا سفره عقد، یا تِم رنگی مراسم و گل آرایی) طراحی کنند. به یاد داشته باشید که هرچه تمامی موارد موجود در عروسی همخوانی و هارمونی بیشتری داشته باشند، عروسی زیباتر جلوه خواهد کرد.

در این خصوص میتوانید مقاله ی بهترین تشریفات عروسی در تهران را مطالعه کنید.

نكات ديگر در مورد گيفت عروسي

 • معمولا گيفت عروسي را در مراسم عقد به دوستان و اقوام نزديكتر هديه ميدهند، بنابراين تعداد گيفت بسته به مهمان هاي شما و اينكه به چه كساني ميخواهيد هديه دهيد بستگي دارد. بهتر است از قبل لیستی از تعداد مهمان ها داشته باشید تا تعداد را بدانید اما همیشه مطمئن شوید که کمی بالاتر از تعداد دلخواهتان سفارش میدهید چون احتمال کم آمدن گيفت عروسي وجود دارد.
 • حتما به خاطر داشته باشيد، از قبل براي خودتان و مادر پدرها يك گيف عروسي به يادگار نگه داريد، چون احتمالا در شلوغی مراسم گيف به خودتان را فراموش ميكنيد و بعدا تهیه مجدد آنها کاری زمان بر و خارج از لطف و حوصله است.
 • ميتوانيد قبل از مراسم هنگام عكسبرداري از عكاس خود بخواهيد كه از گيفت ها هم عكاسي كند، قطعا عكس از هر جزئياتي در مراسمتان، ميتواند عكس زيبايي در آلبوم عروسیتان شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد عکاسی عروسی میتوانید مقاله ی انتخاب مناسب ترین آتلیه عروس را مطالعه کنید.

Call Now Buttonتماس مستقیم